شات بلاست لوله

شرکت پکصا طراح و سازنده دستگاههای شات بلاست اتوماتیک لوله، جهت زنگ زدایی، آماده سازی، زبر کردن و زدودن پوسته نورد می باشد.
هدف از شات بلاست لوله آماده سازی و تمیز کردن سطح فولاد و یا فلز پایه، جهت اعمال رنگ، پوششهای محافظ، پرایمر و یا پوشش های پلی اتیلنی است.
در این روش از شات فولادی و یا گریت فولادی در دانه بندی های مختلف، جهت حصول زبری و تمیزی مورد نیاز برای چسبندگی مناسب با پوشش، استفاده میشود و مقدار زبری 40 تا 100 میکرون با توجه به نوع پوشش به راحتی قابل حصول می باشد. البته جهت سهولت عملیات جوشکاری می توان از شات بلاست لوله بهره برد.
 

دستگاههای شات بلاست لوله

عموما چهار نوع دستگاه شات بلاست لوله مورد استفاده قرار میگیرد.
 
شات بلاست با رولیک مخروطی (دیبالو)
در این دستگاه رولیک ها به صورت دو مخروطی V شکل هستند که باعث ایجاد حرکت انتقالی و دورانی همزمان بر روی لوله میشوند. چرخش پیوسته لوله در حین عبور از کابین پاشش تضمین کننده یکنواخت بودن سطوح زبر شده است.
در این سیستم توربین ها برروی سقف کابین پاشش نصب می شوند. با توجه به متغیر بودن فاصله توربین از لوله، این سیستم ها برای لوله با قطر کمتر از 600 میلیمتر کارآمد هستند. همچنین از این سیستم  می توان جهت آماده سازی سطح میلگرد، شمش، شفت و ... نیز استفاده کرد.
 
شات بلاست چند تایی لوله ( ردیفی)
لوله های با قطر کوچک را می توان در کنار هم و بطور همزمان وارد کابین پاشش نمود. در این سیستم میلگردها منحصرا حرکت خطی دارند و بدون چرخش از یک صفحه افقی از کابین پاشش عبور می کنند. لذا می بایست توربین های متعددی در نقاط کلیدی در اطراف میلگردها قرار داده شوند تا تمام سطح میلگردها بطور یکنواخت تمیزکاری گردد.
 
شات بلاست لوله رو به بالا (شات بلاست زیر لوله)
در این سیستم توربین ها در پایین لوله نصب شده اند و به سمت بالا پاشش میکنند. لذا فاصله بین توربین و لوله، مستقل از قطر لوله میباشد و منجر به راندمان بالا و افزایش دامنه قطر لوله تا 2500 میلیمتر میشود.
 
شات بلاست لوله از بالا
این سیستم مشابه شات بلاست رو به بالا می باشد ولی توربین ها برروی سقف کابین نصب شده اند. لذا فاصله بین لوله و توربین متغیر می باشد. این نوع روش بلاستینگ جهت لوله ها با قطر کمتر از 900 میلیمتر مناسب است. از مهمترین ویژگی های این روش قابلیت اطمینان بالا و تعمیر و نگهداری آسان توربین ها و قطعات سایشی است.
 
شرکت پکصا جهت دستیابی به بهترین کیفیت آماده سازی سطح، مواد سایشی مناسب پروفایل سطح (زبری) کافی، تمیزی مورد نیاز و ظرفیت تولید مورد نیاز مشتری را مبنای انتخاب محصول قرار میدهد و جهت حصول حداکثر چسبندگی بین سطح و پوشش در محصولات تولیدی، ارتباط مستقیمی با تولیدکنندگان پوشش داراست.
کلیه تجهیزات شات بلاست پکصا قادر به ارائه تمیزکاری و زنگ زدایی در حد تقریبا تمیز طبق استانداردهای SIS S.A. 2.5/ISO 8501-1, SSPC-SP 10/NACE No.2  جهت کاربردهای متداول و کاملا تمیز طبق استاندارد SIS S.A. 3/ISO 8501-1, SSPC-SP 10/NACE No.2جهت کاربردهای خاص هستند.


** تولید این محصولات از ابتدای سال ۱۳۹۹ متوقف خواهد شد.

انواع شات بلاست لوله