لاستیک طبیعی

لاستیک طبیعی
لاستیک طبیعی یک ماده الاستیک است که از شیره لاتکس درختان، به دست می‌آید. لاستیک طبیعی یک ماده الاستومر یا پلیمر هیدروکربن الاستیک است. این ماده یکی از انواع لاستیک‌هایی است که در فرآیندهای مختلف برای تولید محصولات لاستیکی متنوع به کار می‌رود. لاستیک طبیعی همچنین با نام‌های متداول لاستیک هندوستان، صمغ الاستیک و کائوچو نیز شناخته می‌شود.
لاستیک طبیعی در گریدهای مختلف تولید می‌شود؛ میان لاتکس و گرید جامد این نوع لاستیک تفاوت‌های زیادی وجود دارد. لاتکس، مایعی است که از درختان خارج می‌شود اما لاستیک طبیعی جامد، محصولی است که از لاتکس در کارخانه تولید می‌شود.
طیف وسیعی از محصولات لاستیکی از لاستیک طبیعی در جهان تولید می‌شود؛ انواع تایرها، اجزای موتورها، محصولات لاتکس که در کارهای درمانی و پزشکی استفاده می‌شود و …، نمونه‌هایی از این محصولات هستند.
لاستیک طبیعی در برابر کشش، پارگی و شکست، مقاومت زیادی دارد. این ماده خاصیت چسبندگی بالایی دارد و می‌تواند اجزای دیگر را در خود نگه دارد. لاستیک‌های طبیعی در برابر نور یا حرارت، مقاوم هستند. لاستیک طبیعی قابلیت چسبندگی بسیار عالی به سطوح فلزی و فولادی را دارد؛ این ویژگی کاربرد زیادی در تولید انواع تایر و مبدل‌های حرارتی دارد. این ماده همچنین در برابر بریدگی، خراش یا پاره شدن مقاومت بالایی دارد.
محصولات مرتبط با لاستیک طبیعی