PAEK, PEEK

PAEK, PEEK
پلی‌ اتر اتر کتون (PEEK) بخشی از یک کلاس بزرگتر از ترموپلاستیک‌های نیمه کریستالی به نام پلی آریل اتر کتون ها (PAEKs) است. PAEK ها دارای مجموعه‌ای از خواص مهندسی مفید مانند پایداری حرارتی (بسیار مهم برای پلاستیک)، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر احتراق، نقطه ذوب بالا، عایق الکتریکی خوب و سایر خواص مکانیکی هستند. به طور منحصر به فرد، تمام این خواص در دمای نزدیک به نقطه ذوب خود به دلیل ساختار کریستالی این پلیمرها حفظ می‌شوند.
پلی اترکتون ها (PEEKs) خواص مفیدتری مانند مقاومت در برابر هیدرولیز حتی در دماهای بالا دارند، اما در مقابل آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) مقاومت ضعیفی دارند. PEEK ها را می‌توان با فرآیندهای رایج شناخته شده مانند قالب‌گیری و اکستروژن ساخت.

کاربردهای پلی اتر اتر کتون در چند صنعت مهم عبارتند از:

• صنعت خودرو
روند رو به رشدی برای جایگزینی بیشتر و بیشتر قطعات فلزی با قطعات پلاستیکی یا مواد دیگری مانند فیبر کربن وجود دارد. خواص مکانیکی PEEK در محدوده دمایی وسیع، آن را در ساخت قطعات خودرو مانند آب بندها، واشر و یاتاقان مفید می‌کند.

• صنعت هوافضا
اگرچه آلومینیوم ماده انتخابی برای صنعت هوافضا است، PEEK هنوز هم می‌تواند در برخی از هواپیماها کاربرد داشته باشد زیرا از آلومینیوم سبک تر است. تنها اشکال این است که ساخت PEEK بسیار گران است، اما بازیافت آن حتی بهتر از آلومینیوم است.

• کاربردهای پزشکی
PEEK در اکثر حلال‌های پلیمری نامحلول است و همچنین تحت هیدرولیز قرار نمی‌گیرد، حتی در دماهای بالا. این امر، همراه با بی‌اثر بودن نسبی PEEK نسبت به واکنش‌های شیمیایی، به این معنی است که برای کاربردهای زیست پزشکی که در آن استریلیزه کردن در دماهای بالا اهمیت دارد، عالی است. همچنین زمانی که با الیاف کربن تقویت شده باشد به عنوان ایمپلنت دندان کاربرد پیدا می‌کند.

• کاربردهای برق/الکترونیک
PEEK یک عایق الکتریکی عالی است و خواص مکانیکی خود را در دماهای بالا حفظ می‌کند. بنابراین می‌تواند در ابزارهای الکتریکی که در دماهای بالا کار می‌کنند، مانند ماشین‌های لحیم‌کاری، کاربرد پیدا کند.

• کاربری‌های آینده
PEEK پس از دریافت تاییدیه FDA، پتانسیل ورود در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی را دارد. همچنین جایگزین فولاد ضد زنگ در چرخ‌های پروانه برای پمپ‌های بازیافتی می‌شود، زیرا نویز کمتری دارد و مقاومت در برابر سایش را بهبود می‌بخشد.خطوط تولید مرتبط با PAEK, PEEK