خط انبساط پرلیت

دریافت اطلاعات

شرکت پکصا تولید کننده مجموعه کاملی از خطوط فرآوری پرلیت می باشد که شامل سیستم های خردایش و دانه بندی پرلیت خام و همچنین انبساط پرلیت (پخت پرلیت) می باشد.
 

پرلیت سنگ آتشفشانی شیشه ای با درخشش مروارید مانند است. سنگ پرلیت بین 71 تا 75 درصد حاوی سیلیس، 12.5 تا 18 درصد آلومینا، 4 تا 5 درصد اکسید پتاسیوم، 1 تا 4 درصد اکسیدهای سدیم و کلسیم و مقدار ناچیزی اکسیدهای فلزی دارد.

سنگ پرلیت خام بعد از استخراج، خردایش، خشک و دانه بندی می گردد و سپس به کارخانه های انبساط پرلیت حمل می شود. جهت انبساط پرلیت از کوره های افقی دوار و یا کوره های عمودی ثابت استفاده می گردد. سایز پرلیت خام منبسط شده جهت مصالح ساختمانی و پلاستر از 250 میکرون تا 1.4 میلیمتر می باشد. جهت مصالح بتنی از سایز 200 میکرون تا 1 میلیمتر استفاده می گردد. 90 درصد پرلیت خام منبسط شده ای که جهت مصارف کشاورزی تولید می گردد نیز دارای اندازه بزرگتر از 850 میکرون هستند.


فرآیند تولید:

پرلیت خام از معادن روباز استخراج می گردد و در کارخانه خردایش دپو می شود. اولین مرحله رساندن سایز سنگدانه تا 1.6 میلیمتر می باشد که در سنگ شکن فکی اولیه انجام میگردد. مواد خام خردایش شده جهت کاهش رطوبت وارد خشک کن افقی دوار می گردند. در این مرحله رطوبت از 4 تا 10 درصد به کمتر از 1 درصد کاهش پیدا می کند.

بعد از خشک کردن مرحله خردایش ثانویه انجام می پذیرد که در یک سیستم بسته شامل سرند، کلاسیفایر هوایی و کوبیت است. دانه های بزرگتر حاصل از مرحله خردایش اولیه دوباره به سنگ شکن فکی بر می گردند. غبار تولید شده در مراحل خردایش توسط سیستم غبارگیر و کلاسیفایر جمع آوری می گردد. پرلیت تولید شده در سایز مناسب نیز جهت انتقال به سیستم پخت و انبساط دپو می شود.
 

در خط انبساط پرلیت، مواد بعد از پیش گرم و یا بطور مستقیم وارد کوره انبساط پرلیت می شوند. پیش گرمایش مواد خام تا دمای 430 درجه می تواند میزان ذرات ریز تولید شده در فرآیند انبساط را کاهش دهد که نتیجه آن راندمان تولید بیشتر و محصول یکنواخت تر است. در داخل کوره پرلیت به دمای 760 تا 980 درجه سانتیگراد می رسد. در این دما پرلیت شروع به نرم شدن می کند و آب موجود در پیوندهای آن به صورت بخار آزاد می گردد. این فرآیند منجر به افزایش حجم دانه های پرلیت بین 4 تا 20 برابر حجم اولیه می گردد. سیستم فن مکنده پرلیت های منبسط شده را از کوره خارج می نماید و به سمت سیکلون ها و تجهیزات جمع آوری هدایت می کند. در طی این فرآیند عملیات سردکردن پرلیت ها نیز صورت می پذیرد تا بتوان آنها را بسته بندی نمود. جهت دانه بندی محصولات تولید شده نیز می توان از سرند ارتعاشی و یا ترکیب کلاسیفایر و سیکلون استفاده نمود. جهت جمع آوری پودر و ذرات بسیار ریز پرلیت نیز در انتهای مسیر از بگ فیلتر و یا جت فیلتر استفاده می گردد.